DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15896391,59%
Ankara
12°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

17 okunma

Ağır Metalerin Toksik Etkilerini Vücuttan Temizleyen Sağlık Mucizesi…

ABONE OL
20 Eylül 2023 21:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hurma bir sağlık mucizesidir…

İnsan vücudunun sürekli uğraşmak zorunda kaldığı pek çok sorunun en yaygın nedeni hangi ağır metallerdir? Bunlar esas olarak cıva, nikel, kurşun, kadmiyum, arsenik veya talyumun yanı sıra diğer birçok kirletici maddedir. Bu tür maddeler vücutta uzun süre fark edilmeden birikirse, bunların birdenbire sağlık durumunda bozulma şeklinde ortaya çıkmasına şaşıramayız.

Bu yalnızca vücuttaki konsantrasyonları tolere edilebilir sınırı aştığında gerçekleşir. Yani vücutta yıllarca depolanıp belirgin bir şekilde kendini göstermezken, bir anda çöküntüye neden olabiliyorlar. Ancak bunlardan kaçınamayız.

Fark edilmeden ama ısrarla zarar verir
Elbette vücut her zaman ağır metalleri vücuttan atmaya çalışır; bu da çoğunlukla karaciğer, böbrekler ve ayrıca sindirim sistemi yoluyla olur. Bahsedilen kirleticiler tam da bu organlar üzerinde en büyük etkiye sahiptir ve bazı araştırmalara göre kanser büyümesinin tetikleyicisi bile olabilirler. Ağır metaller nedeniyle insan sağlığı için gerekli olan temel vitaminlerin vücudun yönetimi de kötüleşir.
Ayrıca sinir sistemi hastalıkları, dikkat ve bilişsel işlevlerde bozukluklar ve kademeli hafıza kaybı da yaşanabilir. Kemiklerde biriken kurşun, lokomotor sistemini olumsuz yönde etkiler. Hamile kalmayı planlayan genç kadınların da dikkatli olması gerekir. Ne yazık ki ağır metaller aynı zamanda daha büyük bir düşük yapma riski anlamına da gelebilir. Dolayısıyla onlardan mümkün olan her şekilde kurtulmanın mutlak bir zorunluluk olduğu açıktır. Neyse ki onlarla başa çıkma seçeneklerimiz var.

Ağır metallerle mücadelede ve bunların vücuttan atılmasında yardımcı olacak seçeneklerden biri de düzenli hurma tüketimidir. Bu meyve, yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi olumlu etkilemenin yanı sıra karaciğeri ve böbrekleri güçlendirerek iyileştirici etkiye de sahiptir. Çünkü bu organların zararlı maddelerin vücuttan atılmasında büyük rol oynadığını bildiğimiz için durumları çok önemlidir.

Vücuttaki ağır metallerin konsantrasyonu, kalsiyum ve potasyum eksikliği ile de artabilir. Paha biçilmez kaynakları olan hurmaların yanı sıra içlerinde bulunan flavonoidler ve polifenollerin içeriği de ağır metallerin vücuttan sızmasını destekler.

İlginç egzotik tarif…

Başta Hindistan ve Güneydoğu Asya olmak üzere eski uygarlıklar, bizim açımızdan tamamen temiz bir çevrede yaşamalarına rağmen sağlıkları için hurmayı kullanabiliyorlardı. Tarihlerinde çöl halkının üyeleri tarafından da işlenmiştir. Örneğin, bir büyük bardak darı, bir elma ve on hurma kullanarak lezzetli bir yemek hazırlamak için onların tarifini kullanabilirsiniz.

Darı önce biraz yağda kızartılmalı, bir süre sonra doğranmış çekirdekleri çıkarılmış hurma ve bir elma eklenmeli, her şeyi suyla kaplayıp su kaynayana kadar ateşte veya ocakta bekletilmelidir. Daha sonra ısı kaynağını kapatıyoruz ve bir çeyrek saat daha bekliyoruz. Bizim için sadece tadıyla değil, aynı zamanda sağlığa faydalı etkileriyle de şaşırtacak oldukça egzotik bir yemek yaratılacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş