DOLAR 31,1203 0.26%
EURO 33,8106 0.54%
ALTIN 2.033,490,06
BITCOIN 1591683-0,01%
Ankara
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

22 okunma

7 Yeni Kamuflaj Ustası Keşfedildi

ABONE OL
1 Eylül 2023 13:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayvanlar aleminde pek çok farklı etkileyici kamuflaj örneği bulabilirsiniz. İster bir dalda saklanıyor, ister kuş pisliğine karışıyor, ister açıkça başka biri gibi davranıyor olsun, doğada her türlü kılık değiştirme ustası ile karşılaşıyoruz. Ve şimdi bir grup bilim insanı, ağaçlarda gizlenen bazı yeni kamuflaj ustalarını keşfetti: Yedi yeni yaprak böceği türü…

Yaprak böcekleri aynı zamanda yürüyen yapraklar olarak da bilinir ve bu canlıları gördüğünüzde nedenini kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Bunlar aynı zamanda sopa böceğini de içeren ve böylece eklembacaklıların bitki parçalarına benzeyen tüm ihtiyaçlarını karşılayan Phasmatodea takımına dahildirler. Amatör Entomologlar Derneği’ne göre, çok çeşitli fiziksel özelliklere sahip 2.500’den fazla tür bulunuyor ve bunlardan bazıları zarar görmüş yapraklara benziyor.

Proje lideri Dr. Sarah Bank-Aubin, yaptığı açıklamada “Farklı türlerin bireyleri genellikle görünüşlerine göre aynı türe ait sayılıyor. Yeni türlerin yalnızca bazılarını genetik özelliklerine göre tanımlayabildik” diyor.

Araştırma, Hindistan’da bulunan ve Güneydoğu Asya’da yaygın olan bir türe ait olduğu düşünülen bazı bireysel böcekleri içeriyordu ve bunlar tamamen yeni bir türe ait gibi gözüküyorlar.

“Bulgu türlerin korunması açısından önemli: Hindistan’da tüm bireyler ölürse, daha önce düşünüldüğü gibi azalan yalnızca tür içindeki bir grup olmayacak. Aslında bambaşka bir tür yok oluyor. Bu, Hint türlerinin korunmasının özellikle önemli olduğu anlamına geliyor” diyen Bank-Aubin, bu araştırmanın bu büyüleyici böcekler hakkındaki bilgimizi geliştirmenin çok ötesine geçtiğini vurguluyor.

Ekip, araştırmalarına bilgi sağlamak için sahada topladıkları örneklerin yanı sıra müzelerden ve özel koleksiyonculardan gelen kayıtları ve sivil bilim insanlarının yaptığı gözlemleri kullandı. Ortak yazar Sven Bradler’ın söylediğine göre, yalnızca bu yeni keşiflerle sayıları daha da artan dal ve yaprak böceklerinin çeşitliliği, 20 yılı aşkın araştırma kariyeri boyunca büyüleyici olmaya devam etti: “Dal ve yaprak böceklerinin bilinen yaklaşık 3.500 türü var ve şu anda tanımlanmış yaprak böcek türlerinin sayısı 100’ün biraz üzerinde. Her ne kadar bu çeşitli böcek ailesinin yalnızca küçük bir kısmını oluştursalar da, muhteşem ve beklenmedik görünümleri onları benzersiz kılıyor.”

Göttingen Üniversitesi’nden ortak yazar Dr. Sven Bradler şunları ekledi: “Çubuk ve yaprak böceklerinin bilinen yaklaşık 3.500 türü var ve şu anda tanımlanmış yaprak böcek türlerinin sayısı 100’ün biraz üzerinde. Her ne kadar bu çeşitli böcek ailesinin yalnızca küçük bir kısmını oluştursalar da, muhteşem ve beklenmedik görünümleri onları benzersiz kılıyor.”

Bulgular sadece yaprak böceklerinin sistematik olarak incelenmesi açısından değil aynı zamanda çeşitliliğinin korunması açısından da önemlidir. Bu Hint böceklerinin kaybı yalnızca bilinen türlerin sayısını azaltmakla kalmayacak; tamamen ayrı bir türün yok olması anlamına gelecek.

Bank-Aubin biyolojik çeşitliliğin korunmasının önemini vurguladı: “Bu bulgu türlerin korunması açısından önemli. Hindistan’da tüm bireyler ölürse, daha önce düşünüldüğü gibi azalan yalnızca tür içindeki bir grup değildir. Aslında bambaşka bir tür yok oluyor. Bu, Hint türlerinin korunmasının özellikle önemli olduğu anlamına geliyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş