DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15912751,36%
Ankara
12°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

21 okunma

Strese sokmadan küçük kızınızı tuvalet eğitimine nasıl hazırlarsınız?

ABONE OL
22 Eylül 2023 17:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kızınızla birlikte tuvalet eğitimi sürecine başlamayı düşünüyorsanız, muhtemelen zaten uzun bir yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi bulmuşsunuzdur. Bir kıza tuvalet eğitiminin nasıl verileceğiyle ilgili bu kadar çok bilgi varken, biraz bunaltıcı olabilir.
Ancak yalnız değilsiniz; bu yolculukta size yardımcı olmak için en önemli ayrıntılardan bazılarını ve yürümeye yeni başlayan kızınızın bezden kurtulmasına yönelik gerçek hayattan ipuçlarını bir araya getirdik.

TUVALET EĞİTİMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Tuvalet eğitimi, yeni ebeveynlerden gelen birçok soruyu beraberinde getirir ve bir kız çocuğuyla bu hedefe yaklaşmak, bir erkek çocukla yapmaktan oldukça farklı görünebilir. Daha önce hiç bir kıza tuvalet eğitimi vermediyseniz – ya da belki uzun zaman oldu – bunlar kızlara özel, aklınızda bulundurmanız gereken tuvalet eğitimi ayrıntılarıdır.

Kızınız , çoğu erkek çocuğundan biraz daha erken, 18-24 ay civarında tuvalet eğitimine hazır olma belirtileri gösterebilir .
Bir kız çocuğunun tuvalet eğitimi için genel yaşı 24 ay olsa da, küçük çocuğunuz üç yaşına gelene kadar hazır olmayabilir.
Ortalama olarak, kızlar tuvalet eğitimini erkeklerden iki ila üç ay daha erken tamamlayabilirler , çünkü onlar biraz daha hızlı almaya eğilimlidirler. Ancak tuvalet eğitimini öğrenmesi de erkek çocuklara göre daha uzun sürebilir; ortalamalar bu şekildedir. Bazı kızlar erkeklerden daha uzun sürebilir ancak daha erken başlamaya hazır olun.

Önden arkaya doğru silmek, kızınıza lazımlığı nasıl kullanacağını öğretmenin önemli bir parçası olacaktır, bu nedenle eğitimin ilk aşamalarında bunu aklınızda bulundurun.
Kızınız lazımlık eğitimini hızlı bir şekilde alabilse de öğrenirken sabırlı olmanız önemlidir. Bu, onun geliştirmekte olduğu tamamen yeni bir beceri setidir ve en ileri düzeyde yürümeye başlayan çocuk bile ilk başta bununla zorluk yaşayabilir.

Kızlar ortalama olarak erkeklerden daha hızlı tuvalet eğitimi alsa da, gece ve uyku eğitiminde ustalaşmanın hala biraz zaman aldığını fark edebilirsiniz, bu nedenle birkaç yıl daha lazımlık eğitimi bezleri kullanmanız gerekirse şaşırmayın.

Bilmem gerek:
Unutmayın, her kız farklıdır ve ne zaman hazır olduğu veya tuvalet eğitimini ne kadar çabuk kavradığı konusunda doğru ya da yanlış yoktur. Kızınızın kişiliği, tuvalet eğitimine hazır olmasında ve bu beceriyi ne kadar iyi geliştirdiğinde de büyük rol oynayacaktır.

KIZINIZIN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Yeni yürümeye başlayan bir kız çocuğuna lazımlık eğitimi vermenin en önemli adımı, bu sürece gerçekten ne zaman başlamaya hazır olduğunu bilmektir. Kızınızın bu tuvalet eğitimine hazırlık işaretlerinin hepsini olmasa da çoğunu kontrol ettiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

  • Çok az yardımla veya hiç yardım almadan kendi elbisesini kaldırabilir veya pantolonunu indirebilir.
  • Temel talimatları takip etme becerisini gösterir.
  • Yürüme konusunda ustalaştıysa…
  • Dikkatini çekecek bir kitap gibi bir şeye ihtiyaç duysa bile en az 30 saniye hareketsiz oturabiliyor.
  • Ne zaman tuvaletini yapması gerektiğini anlayabilir.
  • Lazımlığın ne olduğunu ve ne için kullanıldığını anlıyor, hatta bunu yalnızca büyük çocuklar veya yetişkinler bağlamında anlıyorsa.
  • Tuvaletini yaparken ya da tuvalete gitmesi gerektiğinde bir çeşit sinyal ya da sözlü iletişim kuruyorsa.
  • Kakasını yaparken saklanıyor veya bezinin ıslak olmasından nefret ediyor ve hemen değiştirilmesini isterse.

BİR KIZ ÇOCUĞUNA TUVALET EĞİTİMİ VERİRKEN YAPILACAK KOLAY VE ETKİLİ ŞEYLER

Kızınızın hazır olup olmadığını değerlendirdikten ve tuvalet eğitimine başlama zamanının geldiğini belirledikten sonra, nasıl ilerlemek istediğinize dair bir planınızın olmasını isteyeceksiniz. Hem erkek hem de kız çocuklarında işe yarayan birkaç tuvalet eğitimi yöntemi olmasına rağmen, bu adımlar, seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun sizi başarıya hazırlayacaktır.

YENİ YÜRÜMEYE BAŞLAYAN BİR ÇOCUĞUN TUVALET EĞİTİMİNİN NASIL YAPILACAĞINA İLİŞKİN NİHAİ KILAVUZ:

ALIŞVERİŞE ÇIKIN

Küçük kızınız için alacağınız ilk küçük iç çamaşırları kadar sevimli çok az şey vardır. Ne olacaklarını seçmene yardım etmesine izin ver. İç çamaşırını olabildiğince temiz ve kuru tutmaya teşvik etmek için sevdiği renkleri, tercih ettiği baskıları ve takıntılı olduğu karakterleri arayın.

Alışverişiniz sırasında bu yeni gardırop öğesinin tam olarak ne işe yaradığını açıkladığınızdan emin olun. Büyük kızların bebek bezi yerine bu tür iç çamaşırları giydiğini ona bildirin. Tuvalet eğitiminin her yeni gününe başladığınızda veya onu temiz bir sete dönüştürmeniz gerektiğinde, bu süreçte bağımsızlığını teşvik etmek için kızınızın hangi çifti spor yapmak istediğini seçmesine izin verin.

HIZLI İPUCU
Alışveriş sürecini atlayabilir ve iç çamaşırını küçük kızınız için heyecan verici bir hediye olarak verebilir ve ona gerçekten harika bir büyük kız becerisi öğrenmek üzere olduğunu bildirebilirsiniz.

RAHAT OLDUĞU BİR LAZIMLIK SEÇİN

Tuvalet eğitiminin ilk günlerinde rahatlık büyük bir faktördür, çünkü küçük çocuğunuz ilk başarılı depozitosunu almadan önce lazımlığın üzerinde oturarak çok fazla zaman harcayabilir. İşe yarayacağını düşündüğünüz bir lazımlık seçtikten sonra, tamamen giyinik olarak üzerine oturmaya alışmasına izin verin.

Birkaç denemeden sonra oturmakta zorlanırsa veya rahatsız görünüyorsa, farklı bir şekil veya boyuta geçmek isteyebilirsiniz. Doğru lazımlığı bulmak, bu yeni beceriyi öğrenirken kendisini rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

ONA NE YAPACAĞINI GÖSTER
Gerçek tuvalet eğitimi sürecine başlamadan önce, küçük kızınızı yürümeye başlayan çocukluğun bir sonraki adımına hazırlamanız gerekir. Annesinin ya da güvendiği başka bir kadının lazımlığa gitmesini görmesine izin verin, böylece bunun nasıl olması gerektiğini ve bunun tüm kızların yaptığı doğal bir şey olduğunu anlayacaktır.

Altları nasıl kaldıracağınızı ve indireceğinizi, nasıl sileceğinizi ve ellerinizi nasıl yıkayacağınızı gösterin. Sürece aşina olmak, tuvalet eğitimi günü nihayet geldiğinde yaşayabileceği ilk korkuların bir kısmını ortadan kaldıracaktır.

Bilmem gerek:
Tuvalet eğitimi sürecine başlamadan önce önden arkaya silmeyi göstermek önemlidir. Ters yönde silme alışkanlığını geliştirmek, daha sonra vazgeçmek zor olabilir ve kızlarda bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

ONU HAZIRLAMAK İÇİN OYUNCAK BEBEKLERİ KULLANIN

Tuvalete gitmenin gerçek hayattaki bir örneğini gördüğünde, oyuncak bebeklerle veya doldurulmuş hayvanlarla ne yapılacağını size göstermesine yardımcı olun. Senaryoda anne olmasına izin verin ve küçük peluş arkadaşının büyük bir kız gibi tuvaletini yapmasına yardım edin. Öğrenci olma sırası kendisine geldiğinde oyuncak bebeklerine veya peluş hayvanlarına banyoyu nasıl kullanacağını öğretmek ona yardımcı olabilir.

BEZSİZ YAKLAŞIMINI ATLAMAYI DÜŞÜNÜN
Bazı lazımlık eğitimi yaklaşımlarında kullanılan bezsiz yöntem gerçekten işe yarasa da kızlarda her zaman başarılı olmuyor. Hala bebek bezini atlayabilir veya yukarı çekebilirsiniz ancak onu bir çift iç çamaşırıyla rahatça örtün. Bu sizin için daha fazla çamaşır anlamına gelebilir, ancak hiçbir şey giymemek yerine bir şeyler giymeyi tercih edebilir.

Yukarı çekmek daha kolay bir temizlik sağlarken, iç çamaşırı bir kaza geçirdiğini ve bunun ne kadar rahatsız olabileceğini hissetmesine yardımcı olacaktır. Onun “hemen şimdi” durumuna girmesine yardımcı olmak için hala kolay erişilebilirliğe sahip olacaksınız ve barfiks bağımlılığı geliştirmeden kendini rahat hissedecek.

BAĞIMSIZ KİŞİLİĞİNİ KUCAKLAYIN
Yeni yürümeye başlayan kızların çoğunda şiddetli bir bağımsızlık duygusu yaşar. Bu aslında tuvalet eğitimi günlerinde sizin yararınıza olabilir. Tuvalete gitmenin ona ne kadar bağımsızlık kazandırdığını gördüğünde bu fikri benimseyebilir.

Kendi iç çamaşırını seçmesine veya alacağı lazımlığın rengine karar vermesine izin verin. Küçük lazımlığının konumuna ve yakınında hangi kitap veya oyuncakların isteyebileceğine karar vermesine izin verin.

HIZLI İPUCU
Eğer poposunu indirme veya kendini silme isteğini ifade ediyorsa, bunu yapmasına izin verebilir ve uygun teknikle onun arkasından takip edebilirsiniz. Büyük bir kız gibi kendi başına bir şeyler yaptığını hissetmek onu tuvalet eğitimi yolculuğunda cesaretlendirebilir.

ARTILARINI VE EKSİLERİNİ TARTIN
Birçok profesyonel ve ebeveyn, çocuğunuzu lazımlığı kullanmaya teşvik etmek için ikramların kullanılmasına karşı uyarıda bulunur, ancak kızınızın kişiliği bu yöntemle işe yarayabilir. Onun nasıl tepki vereceğini kesin olarak yalnızca siz bilirsiniz, ancak sürecin yarısındaysanız ve hiçbir şeyin işe yaramadığını düşünüyorsanız, bu denemeye değer bir yöntem olabilir.

Lazımlık üzerinde birkaç saniyeden fazla başarılı bir şekilde oturduğu ilk birkaç seferde ikramlar sunarak başlayın. Daha sonra ona yalnızca lazımlığa tuvaletini yaptığında bir ödül ikram etmeye geçin. Bu başarıyı birkaç kez kutladıktan sonra, yalnızca kazasız bir gün boyunca ikramlarda bulunun. Sonunda, lazımlığa ilk kakasını yapmasını teşvik etmek için ikram yöntemini kullanabilirsiniz. Siz farkına bile varmadan tuvalete gitmek onun gününün normal bir parçası olacak ve her seferinde bir ödül beklemeyecektir.

Seçeceğiniz ikram tamamen size kalmış. Küçük kurabiyeler, meyveli atıştırmalıklar, çıkartmalar veya küçük bir parça şeker, cesaret verici seçimlerdir. Pratik olmayan veya şeker dolu ikramlardan kaçınmayı tercih ediyorsanız, her zaman boya kalemleri, boyama sayfaları ve bilgi kartları gibi uygun fiyatlı eğitici ürünleri tercih edebilirsiniz.

İkram kullanmanın bazı olumsuzlukları (bir çocuğun her seferinde bir ikram beklentisi olması veya daha büyük bir ikram için tuvalete gitmekten kaçınması gibi) olduğundan, ödüle dayalı bir yöntem kullanıp kullanmayacağınıza karar verirken artıları ve eksileri tartın.

NE ZAMAN DURAKLATILACAĞINI BİLİN
Küçük kızınız 18 aylıkken lazımlık eğitimine hazırlık işaretlerini gösterdiğinde, kararlılıkla tuvalet eğitimine başlamak cazip gelebilir. Ancak bu süreç ebeveyn olarak kararlılığımızla değil, çocuklarımızın geliştirdikleri hazırbulunuşlukla ilgilidir. Tuvalet eğitimini denemeye başladığınızda kızınız çok direniyorsa veya becerileri kavrayamadığında aşırı derecede üzülüyorsa, ara vermenin zamanı gelmiş olabilir.

Bilmem gerek:
Tuvalet eğitiminden vazgeçme zamanının geldiğine karar verirseniz, bir veya iki ay içinde bu fikri tekrar gözden geçirmeye çalışın ve daha önce orada olmayan hazırlık veya isteklilik belirtileri arayın. Tuvalet eğitimi bir yarış değildir ve başlamanın en iyi zamanı kızınızın gerçekten hazır olduğu zamandır.

TUVALET EĞİTİMİ VEREN ANNELERDEN İPUÇLARI
Kızlara lazımlık eğitimi söz konusu olduğunda, bu süreçten geçmiş bir ebeveynden daha güvenilir kimse yoktur! Bunlar, bir kız çocuğuna lazımlık eğitimi vermek için anneler tarafından test edilen ipuçlarımızdan bazılarıdır.

Ekstra İç Çamaşırları Alın: Sevdiği iç çamaşırlarını bulun ve favorilerinin kopyaları da dahil olmak üzere ekstralar satın alın. Küçük kızınız pembe çiçekli veya karakter desenli iç çamaşırını diğerlerine tercih edebilir ve birkaç ekstraya sahip olmak zorlu tuvalet eğitimi günlerinde işinize yarayabilir.
Ona biraz kontrol verin: Her değişiklik ihtiyacı olduğunda yeni iç çamaşırını seçmesine izin verin. Bu yeni ve korkutucu süreç üzerinde biraz kontrole sahip olmak, kendine güven duymasına yardımcı olacaktır.
Gözlem önemli olabilir: Kızınızın annesini tuvaleti kullanırken gözlemlemesine izin verin, böylece önden arkaya doğru silmek gibi uygun hijyeni gösterebilirsiniz. Ne zaman gitmek istersen, bırak o senin küçük arkadaşın olsun.
Giymesi kolay, çıkarması kolay kıyafetler seçin: Tuvalet eğitiminin ilk günlerinde (ve hatta işleri alıştıktan sonraki birkaç haftada) giyeceği kıyafet türlerini düşünün. Taytlar, aşırı tokalı kazaklar ve süper fırfırlı elbiseler, gitmesi gerektiğini söylediğinde sizin için sinir bozucu olabilir.
Tuvalete uygun mayoları da seçin: Her zamanki tek parça mayosunu iki parçalı bir mayoyla değiştirmeyi de düşünebilirsiniz, böylece havuz gününde tuvalete gitmek çok daha kolay olur.
Onu umumi tuvaletler konusunda eğitin: Tuvalet eğitimini başarıyla tamamladıktan sonraki ilk birkaç gezinizde, kızınıza umumi tuvaleti nasıl doğru şekilde kullanacağını ve neye benzediğini gösterin. Koltuğu hijyenik kullanıma hazırlamanın doğru yolunu ve kapı kolları veya klozet kapakları gibi ekstra mikroplu noktalara dokunmaktan nasıl kaçınılacağını gösterin.
Geceye hazırlık belirtilerine dikkat edin: Geziler sırasında veya tam bir gece uykusundan sonra kuru çekmelere bakın. Bu, onları bırakıp 7/24 büyük kız iç çamaşırlarına geçmeye hazır olduğunun bir işareti olabilir.
Başarısını övün! Başarısını sık sık ve büyük bir mutlulukla kutlayın. Zıplamak, dans etmek, bağırmak ve alkışlamak – ya da sadece onun görüldüğünü hissettiren herhangi bir şekilde çabalarını övmek – ona büyük bir kız gibi tuvalet yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlatacaktır.

ONU BAŞARIYA HAZIRLAYIN
Tuvalet eğitimi, özellikle ebeveynler için çoğu zaman hayatın en büyük sınavlarından biri gibi hissedilebilir. Ancak kızınızı tuvalet eğitimi sürecine hazırlayabilir ve birçok deneme yanılma durumunun ilkinde başarılı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Desteğiniz ve özverinizle, kısa sürede büyük bir kız gibi tuvalete gidecek ve sonunda son bezinizi değiştirebileceksiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş