DOLAR 31,1260 0.28%
EURO 33,8293 0.58%
ALTIN 2.032,450,01
BITCOIN 1588247-0,15%
Ankara
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

19 okunma

Sevgiliniz Seri Aldatan Mı? Bu 3 İşarete Dikkat!

ABONE OL
23 Eylül 2023 18:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sevgiliniz bir seri aldatıcı olabilir. İşte çoğu seri aldatma hikayesinde yer alan üç ortak tema.

1. Sorunlu Bir Geçmiş ve Yetersizlik Duygusu
Seri aldatanlar genellikle çalkantılı bir geçmişin izlerini taşırlar ve sadakatsizliklerinin kökeni geçmişlerindeki çözülmemiş sorunlara kadar uzanabilir. Bu bireyler, gelişim yıllarında travmatik olaylar, işlevsiz aile dinamikleri veya terk edilme deneyimlemiş olabilir; bu durum belki de yetersizlik duygularına, düşük öz saygıya veya derin bir reddedilme korkusuna neden olabilir.

Seri aldatma, doğrulama ve dış onay arama fırsatına dönüşür. Çoklu ilişkilere girmek, geçmişteki duygusal yaraların bıraktığı boşluğu geçici olarak doldurabilir, değer duygusu ve geçici çekim hissi sağlayabilir . Yeni bir romantik fethin heyecanı, geçici de olsa, içlerindeki kargaşadan güçlü bir uzaklaşma işlevi görebilir ve bir sadakatsizlik döngüsüne yol açabilir.

Sadakatsizliğin zor bir geçmişle bağlantılı olduğu fikrinin bilimsel desteği var. Örneğin, Kişisel İlişkiler dergisinde yayınlanan araştırma , ebeveynlerin sadakatsizliği ile çocuğun sadakatsizlik davranışı arasındaki bağlantıyı araştırdı. İşte çalışmanın bulduğu şey:

Ebeveyn sadakatsizliği, yavruların sadakatsiz davranma olasılığının daha yüksek olmasıyla bağlantılıydı.
Ebeveyn sadakatsizliği yaşayan bireylerin sadakatsizlik konusunda daha olumlu inançları vardı ve bu inançlar genellikle ailelerinden sadakatsizlik hakkında karışık mesajlar almalarıyla da güçleniyordu.

Temelde, ebeveyn sadakatsizliğine tanık olmak gibi erken ilişki travması yaşamak, güvensiz bağlanma tarzlarına yol açabilir , bu da bireyleri, taahhüt ettikleri ilişkilerin dışında duygusal veya fiziksel bağlantılar aramaya itebilecek güven ve yakınlık sorunlarına yol açabilir.

Bazıları için sadakatsizlik, anlık bir rahatlama veya kontrol yanılsaması sunan, duygusal sıkıntıyı gideren bir başa çıkma mekanizması haline gelir.

2. Bekar Kalma Korkusuyla Arasında İlginç Bir Bağlantı Var
Kişilik ve Bireysel Farklılıklar dergisinde 2021 yılında yayınlanan bir araştırma, romantik ilişkilerde bağlanma kaygısı, bekar kalma korkusu ve sadakatsizlik arasında bir bağlantı buldu. Bulgular, tipik olarak terk edilme kaygısını ve ilişkilerde duygusal yakınlığa yönelik güçlü arzuyu içeren bağlanma kaygısı yüksek olan bireylerin, yüksek düzeyde bekar kalma korkusu yaşama eğiliminde olduklarını ortaya çıkardı. Bu korku, bir partner tarafından terk edilme veya bağlanmama konusundaki belirsizliklerle yüzleşmek zorunda kalma ihtimaline dair derin bir endişeden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

İlginçtir ki, bu bekar kalma korkusu tek başına mevcut değildir; Bağlanma kaygısı olan kişiler, korktukları terk edilme riskini azaltmak için bir strateji olarak sadakatsizliğe yönelebilirler.

Başka bir deyişle, bu kategoriye giren bireyler çoğunlukla yoğun bir yalnızlık korkusu taşırlar . Ancak tüm insanlar gibi onlar da anlamlı ilişkilerin özlemini çekerler ve etraflarındakilerden onay ve ilgi beklerler. Bununla birlikte, bir ilişkiye girdiklerinde, kırılganlık korkuları ve başkaları tarafından gerçekten tanınma korkusuyla başa çıkmak için bir başa çıkma mekanizması olarak sıklıkla duygusal kopukluk sergilerler. Ek olarak, yakın bir ilişkinin yakınlığı, kişinin güvensizlikleriyle yüzleşmesini gerektirir; bu, pek çok kişi tarafından ustalıkla ele alınamayan bir zorluktur.

Bu nedenle hile yapmak bir tür güvenlik sunar. Duyguları üzerinde kontrol sahibi olmalarını ve aynı zamanda duygusal mesafeyi korurken kendi güvensizliklerini giderme zorunluluğundan kurtulmalarını sağlar.

3. Dürtüsel Davranış ve Kişisel Farkındalık Eksikliği
Dürtüsellik, seri aldatanların davranışlarında çok önemli bir faktördür. 2018’de yapılan bir araştırma, daha dürtüsel olan bireylerin aldatmaya karşı olumlu veya kabul edici tutumlara sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. İlişkilerdeki sadakatsizlikle ilgili görüşlerine gelince daha hoşgörülü veya daha az kısıtlanmış olabilirler, bu da bazı bireylerin neden sadakatsizliğe katılmaya veya bunu ilişkilerinde kabul etmeye daha yatkın olduklarını açıklıyor.

Bu bireyler, eylemlerinin potansiyel sonuçları hakkında çok az düşünerek, arzuları ve istekleri doğrultusunda hareket etme eğilimindedirler. İlişkilerde daima heyecan, heyecan ve yenilik peşindedirler.

Gizli ilişkiler ve yasak ilişkilere girme ihtimali onlar için karşı konulamaz bir çekiciliğe sahiptir. Bu tür olayların içerdiği gizlilik ve risk, seri hile yapanlar için inanılmaz derecede teşvik edici olan yoğun bir adrenalin patlaması sağlar.

Dahası, bu dürtüsel davranış sıklıkla kişisel farkındalık eksikliğiyle bir arada bulunur. Seri hile yapanlar, motivasyonlarını veya eylemlerini yönlendiren temel duygusal faktörleri tam olarak anlayamayabilirler. Davranışlarının ardındaki daha derin nedenleri düşünmeye veya iç gözlem yapmaya zaman ayırmadan, anında tatmin peşinde koşma döngüsünde sıkışıp kalırlar.

Çözüm
Hile yapmak sizi hiç bitmeyen bir döngüye hapsedebilir. Siz veya partneriniz kendinizi sadakatsizlik döngüsünün içinde bulursanız, değişim ve iyileşme olasılığını kendinize hatırlatmanız önemlidir. Bu, yalnızca bir ilişkiyi korumaya çalışmak yerine, değişime yönelik gerçek bir içsel arzunun yönlendirdiği davranışınızın farkına varmanız ve bunun sorumluluğunu almanızla başlar. Bu, kişisel farkındalığa, iyileşmeye ve sürekli kişisel gelişime bağlılık gerektiren bir yoldur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş