DOLAR 31,1208 0.26%
EURO 33,8096 0.49%
ALTIN 2.032,950,03
BITCOIN 1589119-0,08%
Ankara
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

24 okunma

Merkez Bankası’nın Kararlarına Rağmen Yükseliş Devam Ediyor

ABONE OL
4 Eylül 2023 11:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomist Alaattin Aktaş, Merkez Bankası’nın son kararlarının KKM’de bir düşüşe neden olmadığını tam tersine bir artış yaşandığını belirtti. BDDK’nın KKM için döviz cinsinden yaptığı açıklamalara göre “18 Ağustos’ta 126.4 milyar dolar olan KKM, 25 Ağustos’ta 127.6 milyar dolara çıkmış.” diye yazan Aktaş, KKM’yi döviz cinsinden takip etmenin daha doğru olduğuna değindi. Artışın dolar kurundaki düşüşten kaynaklandığına dikkat çeken Aktaş, KKM hesaplarının dövizden dönüşümle gerçekleştiğini ifade etti, “O yüzden de bu hesapları TL’ye çevirip ‘Şu kadar arttı ya da azaldı’ demek çok fazla anlam ifade etmiyor.” diye yazdı.

Merkez Bankası kararlarının KKM üzerinde etkili olmasının enflasyon nedeniyle kolay olmadığını belirten Aktaş’ın “KM’de gerçekte azalma yok, artış sürüyor” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Merkez Bankası KKM’nin nasıl bir bela olduğunu görüp bu hesapların azalmasını sağlayacak yönde bir dizi adım attı. Bu adımlar ne ölçüde etkide bulunacak bunu henüz görmedik. Görmedik; çünkü Merkez Bankası bu önlemlerle ilgili uygulama talimatını bankalara 28 Ağustos’ta gönderdi. Dolayısıyla ortada henüz uygulama talimatının bulunmadığı 18-25 Ağustos haftasında bu kararın etkisi olamazdı.

TCMB KARARI İŞE YARAR MI?

Merkez Bankası KKM azalsın istiyor, özellikle de TL ile açılan KKM’de bunu daha çok önemsiyor. Çünkü kendi halinde duran TL tasarruflar ‘uyandırıldı’ ve dövizin getirisine alıştırıldı. Şimdi TL ile açılan hesapların yükü de Merkez Bankası’nda ve bu yük olabildiğince azalsın isteniyor. Amaç belli; ‘TL mevduat yine TL mevduata dönsün’, bu sağlanmaya çalışılacak.

Ama TL tutup yıllarca enflasyona ezilen, daha sonra ise dövizin getirisine alıştırılan tasarruf sahibi bu getiriden öyle hemen vazgeçer mi? Bankaların çok iyi faiz önerip bu tasarruf sahiplerini KKM’den vazgeçirebilmesi kolay olur mu? Öyle bir faiz teklif edilecek ki bu cazip bulunacak. Yetmez, ayrıca dövizin çok artmayacağı algısı hakim kılınacak.

DTH’den dönüşümle KKM hesabı açtıranları TL mevduata döndürmek ise çok daha zor. Zaten eskiden beri döviz tutma alışkanlığı olan bu tasarruf sahipleri nasıl bir oran görecekler de TL mevduata dönecekler!

Bankaların TL mevduata verdiği faiz, enflasyonun gelecekte ulaşacağı tahmin edilen düzeyin neredeyse ancak yarısı kadar. Bu durumda siz olsanız ne yapardınız?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş