DOLAR 31,1230 0.26%
EURO 33,7939 0.49%
ALTIN 2.034,030,08
BITCOIN 15934130,27%
Ankara

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

23 okunma

Hastanede Skandal Olay: Yanlış Teşhis Hayatını Kararttı

ABONE OL
2 Eylül 2023 04:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet Hastanesinde yapılan tahlillerde, karın ağrısının mide mikrobundan kaynaklandığını öğrenen ve 15 günlük ilaç tedavisinin ardından sağlığına kavuşan Kara, özel hastaneden şikayetçi oldu. Artık, anne olma ihtimalinin kalmadığını belirten Kara, “‘Nokta kadar bir ihtimal varsa rahmimi almayın. Anne olmak istiyorum’ dedim. Ağlaya ağlaya ameliyat olmaya karar verdim. Sonuna kadar hakkımı arayacağım” dedi.

Bursa’da yaşayan Derya Kara, 6 Mayıs 2021 tarihinde karın ağrısı şikayetiyle özel bir hastaneye gitti. Yapılan muayenelerin ardından patoloji için rahimden parça alındı. Patoloji sonucunda küçük bir müdahaleyle rahim duvarının kazınması gerektiğini öğrenen Derya Kara, tedaviyi kabul etti. Ağrıları dinmeyen Kara, tekrar aynı hastaneye gitti. Yapılan muayenenin ardından Kara’nın ‘rahim kanseri’ olduğu ve sol yumurtalığında kist bulunduğu belirtildi. Ameliyatla sol yumurtalığının alınması gerektiği ifade edilen Kara, tedaviyi kabul etti. Ameliyata alınan Kara’nın, iddiaya göre yanlışlıkla sağlam olan sağ yumurtalığı alındı. Ameliyat sonrası ağrıları dinmeyen Derya Kara, bu kez Devlet Hastanesine giderek durumu anlatıp, tekrar muayene oldu.

Burada yapılan muayenelerde, karın ağrısının sebebinin mide mikrobu olduğu tespit edilen Derya Kara, 15 günlük ilaç tedavisinin ardından ağrılarından kurtulurken, yanlış yumurtalığını aldığını öne sürdüğü özel hastane hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘Ağlaya ağlaya ameliyat olmaya karar verdim’

Derya Kara, devam eden yargılama sürecinin uzadığını öne sürerek, Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ile birlikte basın açıklaması yaptı. Özel hastanede kendisine yapılan yanlış müdahale sonrası artık anne olamayacağını söyleyen Derya Kara, “Doktor bana, ameliyattan başka çarem olmadığını söyledi. Ağlaya ağlaya ameliyat olmaya karar verdim. Korona dönemi olduğu için başka hastanelerden de randevu alamıyordum. Doktora güvendim. Ameliyathaneye girene kadar kendisine yalvardım. ‘Nokta kadar bir ihtimal varsa rahmimi almayın, anne olmak istiyorum’ dedim. Ameliyat öncesi sağ yumurtalığım temizdi. Sol yumurtalığımda 4,5 santimlik kist vardı. Ameliyattan çıktıktan sonra yumurtalığımın bir tanesinin iyi durumda olduğunu belirterek bıraktığını söyledi. Ondan sonra ağrılarım durmayınca, tekrar muayene ettiğinde, sol yumurtalığında 4,5 santim kistin var dedi. Ben o gün sağ yumurtalığımı alıp, sol kistli yumurtalığımı bıraktığını öğrendim” dedi.

‘Ağrıları mide mikrobu yüzünden çekiyormuşum’

Hakkını hukuki yollarla sonuna kadar arayacağını dile getiren Kara, “İlk başta ben burada bir ilaçlı tomografiye girdim. Sonra benden, kolonoskopi ve endoskopi istediler. Hastaneye para yatırmaktan gücüm kalmadı. Sonunda Devlet Hastanesine randevu alarak kolonskopi ve endoskopiye girdim. Orada bağırsaklarımda herhangi bir sorun olmadığını ve sağlıklı çalıştığını söylediler. Mide mikrobum çıktı. Ama ağrılarım hala devam ediyor. Doktor ‘Bu ağrıların sebebi mide mikrobu. 15 günlük bir ilaç tedavisi gerekiyor’ dedi. Ben özel hastanede ağzım yandığı için hemen başka bir hastaneye daha gittim. Sonuçlarımı orada da gösterdim. Doktor bana ‘Evet mide mikrobun var, bu ilaçları kullanmak gerekiyor’ dedi. 15 gün boyunca ilaçlarımı kullandım. Bütün sebep mide mikrobummuş. Ben bu ağrıları sadece mide mikrobundan kaynaklı çekiyormuşum. Bunun yüzünden 2 kere ameliyat oldum” ifadelerini kullandı.

‘İnsan hayatını karartmak, bir doktorun işi değildir’

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise olayın takipçisi olduklarını belirterek, “Ülkemizde biz bazı meslekleri eleştirebiliyoruz. Mobilyayı yanlış tamir eden ustayı, buzdolabını yanlış tamir eden ustayı, fakat bazı mesleklerde, mesleki dayanışmayla karşı karşıya kalıyoruz. Bir kadının anne olma hayalinin önüne para için, sağını solunu bilmediği için vurdum duymazlık uygulayan bir doktora biz sivil toplum ekibi olarak geliriz. Bu hastanenin önünde bir kadına yapılan yanlışlığı, hoyratlığı gösteririz. Vicdansız insanı doktor yapmayın. Sol yumurtalığı alması gerekirken sağ yumurtalığı alan ya da medikal bir tedavi mümkünken, bunu ameliyatla yapmak ve insan hayatını karartmak bir doktorun, bir insanın işi değildir. Bunların kesinlikle takip edilmesi gerekiyor. Bir kadının, bir annenin hayatının karartılması anne olma hayallerinin bitirilmesi, neye mal olmuş, bedeli ne kadarmış. Şu anda mahkeme devam ediyor, onu da hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Hastane yönetimi suçlamaları kabul etmedi

İddialarla ilgili soruları yanıtlayan özel hastane yöneticileri, “Olay yargıda. Süreç devam ediyor. Mahkeme kararını vermediği için açıklama yapmak istemiyoruz. Yalnız iddialarda bulunan kişi bizi arayıp ‘Ne kadar para vereceksiniz’ diye soruyor” diye açıklama yaptı.

‘Başka çaren yok’

Doktorun kendisine patoloji sonuçlarına bakarak rahim kanseri olduğunu belirtmesi üzerine ne yapacağını şaşıran Kara, iddialarını şöyle sürdürdü:

“Bana ameliyattan başka çarem olmadığı söylendi. Ağlaya ağlaya ameliyat olmaya karar verdim. Pandemi dönemi olduğu için başka hastanelerden de randevu alamıyordum. Doktora güvendim. Her iki yumurtalığımı ve rahimimi alacaktı. Ağrılarım devam ettiği için dayanamadım. Ameliyat kapısından girene kadar yalvardım. ’Nokta kadar bir ihtimal varsa rahimimi almayın, anne olmak istiyorum’ dedim. Ameliyat öncesi sağ yumurtalığım temizdi. Sol yumurtalığımda 4,5 santimlik kist vardı. Ameliyattan çıktıktan sonra yumurtalığımın bir tanesinin iyi durumda olduğu söylenerek bırakıldığı söylendi. Aradan geçen kısa bir zaman sonunda ağrılarım dinmeyince tekrar muayene için gittim. Sol yumurtalığında 4,5 santim kistin olduğu söylendi. Ben o gün sağ yumurtalığımı alıp, sol kistli yumurtalığımın bırakıldığını öğrendim.”

‘Onu asla affetmeyeceğim’

Kanser olmadığını da o zaman öğrendiğini iddia eden Kara, “Bu patoloji sonuçlarına göre, adli tıp kurumu raporumda var. Ben ondan anne olmak istedim. Yalvardım. ’Kansersin’ dedi. Anne olmak için beklerken, kanser olduğumu öğrendim. Sonuna kadar davacıyım. Onu asla affetmeyeceğim. Sonuna kadar da davamın arkasındayım” dedi.

Ağrılarının ikinci ameliyattan sonra da geçmediğini belirten Kara, esas ağrının ise mideden olduğunu öğrenince şaşırdığını belirterek yaşadığı o günleri ise şu şekilde anlattı:

“Geçirdiğim 2 operasyona rağmen ağrılarım devam edince benim ameliyat yapan doktor bağırsaklarımda sorun gördüğünü ilaçlı tomografiye girmem gerektiğini söyledi. Benden, kolonoskopi ve endoskopi isteyince ben artık bu hastaneye para yatırmaktan gücüm kalmadığı için devlet hastanesinden randevu alarak bütün testleri yaptırdım. Orada bağırsaklarımda herhangi bir sorun olmadığını ve sağlıklı çalıştığını söylendi. Mide mikrobum çıktı. 15 günlük bir ilaç tedavisinin ardından bütün ağrılarımdan kurtuldum. Bütün sebep mide mikrobummuş, ben bu ağrıları sadece mide mikrobundan kaynaklı çekiyormuşum.”

‘Vicdansız insanı doktur yapmayın’

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise “Bazı meslekleri eleştirebiliyoruz. Mobilyayı yanlış tamir eden ustayı, buzdolabını yanlış tamir eden ustayı, fakat bazı mesleklerde, mesleki dayanışmayla karşı karşıya kalıyoruz. Bir kadının anne olma hayalinin önüne para için, sağını solunu bilmediği için vurdum duymazlık uygulayan bir doktora biz sivil toplum ekibi olarak geliriz. Bu hastanenin önünde bir kadına yapılan yanlışlığı, hoyratlığı gösteririz. Vicdansız insanı doktur yapmayın. Sol yumurtalığı alması gerekirken sağ yumurtalığı alan ya da medical bir tedavi mümkünken, bunu ameliyatla yapmak ve insan hayatını karartmak bir doktorun bir insanın işi değildir. Bunların kesinlikle takip edilip teşhir edilmesi gerekiyor. Bir kadının, bir annenin hayatının karartılması anne olma hayallerinin bitirilmesi, neye mal olmuş, bedeline kadarmış. Şuanda mahkemede devam ediyor, onu da hep birlikte göreceğiz’’ diye konuştu.

Hastane ise açıklama yapmaktan kaçındı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş