DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15876490,54%
Ankara
12°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

22 okunma

Hangi metalin altından daha pahalı olduğunu biliyor musunuz?

ABONE OL
6 Eylül 2023 04:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5. İRİDYUM

İridyum, gümüş beyazı renkte ve yüksek sertliğe sahip, yeryüzündeki en yoğun ikinci metal olarak kabul edilen ve aynı zamanda korozyona en dayanıklı maddedir. Meteorlarda ve ayrıca yer kabuğunda büyük miktarlarda bulunabilir. 1803 yılında kimyager Smithson Tennant tarafından keşfedildi ve ona Yunan gökkuşağı tanrıçası İris’in adını verdi; çarpıcı tuzlarının gökkuşağının tüm renklerine benzediği açıklamasıyla. İridyumun önemli miktarlarda bulunduğu yerlerden biri de Güney Afrika olup, genellikle saat, pusula ve çeşitli otomotiv parçalarının imalatında kullanılmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilmektedir. İridyumun şu anki fiyatı ons başına yaklaşık 520 dolar (1 ons ~ 31,1 gram).

4. RUTENYUM

Rutenyum, platinoidlere ait çok nadir bir metaldir ve 1844 yılında Rus bilim adamı Karl Ernst Klaus tarafından keşfedilmiştir. Elemente keşfedildiği yerin adını verdi . Bu metal genellikle diğer platin grubu metallerle birlikte cevherlerde, çoğunlukla Kuzey ve Güney Amerika dağları gibi bölgelerde bulunur. Yaygın olarak katalizör olarak ve platin veya paladyum ile birlikte yüksek mukavemetli metal alaşımlarında, elektronik cihaz ve ekipmanlarda kullanılır. Bugün bir ons rutenyum için yaklaşık 260 dolar ödemeniz gerekiyor.

3. ALTIN

Açıkçası bu değerli metalin tanıtıma ihtiyacı yok. Tam da listede yer alması, en popüler değerli metal olması nedeniyledir. En saf haliyle altın, yoğun, yumuşak, esnek ve dövülebilir parlak sarı bir metaldir ve Dünya üzerindeki en az reaktif kimyasal elementlerden biridir. Genellikle kayalarda, madenlerde, mineral katmanlarında ve alüvyon birikintilerinde topaklar veya taneler halinde saf halde bulunur. Çin, yılda yaklaşık 440 tonla en fazla altın üretme konusunda hâlâ lider durumda. Saf altının gramı şu anda 54 dolar civarında.

2. PALADYUM

İngiliz kimyager William Hyde Wollaston, 1803 yılında paladyumu keşfetti ve ona asteroit 2 Pallas’ın adını verdi. Benzer kimyasal özelliklere sahip tüm elementler olan rutenyum, rodyum, osmiyum ve iridyum ile birlikte platin grubuna dahil edilir. Ancak paladyum en düşük erime noktasına sahiptir ve en az yoğun olanıdır. Genellikle katalitik konvertörlerde, arabalardan gelen tüm zararlı gazların %90’a kadarını daha az agresif maddelere dönüştürmek için kullanılır. Aynı zamanda en pahalı mücevherlerin imalatında, elektronikte, yer altı sularının arıtılmasında, diş hekimliğinde ve tıpta da kullanılmaktadır. Paladyumun değerli bir metal olarak görülmesine şaşmamalı; bir gramının fiyatı yaklaşık 72,13 dolar.

1.RODYUM

Rodyum, gümüş ve altın kadar popüler olmasa da son derece nadir bulunur ve korozyona dayanıklı, inert, sert, gümüş beyazı bir metal olarak tanımlanır. Tüm dünyadaki en pahalı değerli metal olma ününe sahiptir. Yerkabuğunun bir tonu içerisinde yaklaşık 0,001 gram bulunur. Rodyumun erime noktası yüksektir ve korozyona karşı son derece dayanıklıdır. Diğer değerli platin grubu metallerle birlikte nikel veya platin cevherlerinde de bulunabilir. Dünya çapında dağılmış olan rodyumun çoğu, otomobillerdeki katalitik konvertörlerde kullanılıyor. Yansıtıcı özelliğinden dolayı ayna, spot ışığı ve mücevher gibi nesnelerin içine dahil edilir. Son yıllarda fiyatı şaşırtıcı bir şekilde %265 arttı ve 2020’de bir gram rodyumun fiyatı 260,42 dolar oldu ve bu da onu gezegendeki en pahalı metal haline getirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş