DOLAR 31,1223 0.26%
EURO 33,7820 0.45%
ALTIN 2.035,870,18
BITCOIN 1590948-0,05%
Ankara

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

25 okunma

Aşk İçin Mi Yoksa Para için Mi Evlenmeliyiz?

ABONE OL
2 Eylül 2023 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Romantik ilişkilerde paranın gerçekten satın alabileceği şeyler.

“Para aşkı satın alamaz ama para aşkı bulma şansını artırır, aşk ise paraya olan ihtiyacı azaltır.
Daha yüksek bir gelir, daha az günlük üzüntüyle ilişkilendirilir ancak daha fazla günlük mutlulukla ilişkilendirilmez.

Bir ortak, başarınız için bir araç değil, ortak gelişmeyi paylaştığınız bir kişi olmalıdır.”

Psychology Today dergisinde konuya ilişkin yazı kaleme alan Psikolog Dr. Aaron Ben-Zeev “Çeşitli araştırmalar, paranın romantik bir partner seçiminde önemli bir rol oynadığını gösteriyor” diyor.

Çeşitli araştırmalar, paranın romantik bir eş seçiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bir ankette, Amerikalıların yaklaşık %56’sı finansal güvence sağlayan bir partneri, “sırılsıklam” aşık olma hissine (%44) tercih edeceklerini söylemiştir. Benzer şekilde, bir başka ankette kadınların %75’i işi olmayan bir erkekle evlenmeyeceklerini söylemiştir. İronik bir şekilde, bekar kadınların %91’i paradan ziyade aşk için evleneceklerini söylemiştir.

Görünüşte tutarsız olan bu sonuçların olası bir açıklaması, kadınların büyük çoğunluğunun sevgiye paradan daha fazla değer vermesidir – maddi imkanlar belirli bir eşiğin altında olmadığı sürece. İşi olmayan bir erkek, çoğu insanın hayalindeki kabul edilebilir mali eşiğin altındadır ve muhtemelen eşlerin birbirlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayacak kişisel gelişimi besleyemeyecektir.

Romantik ilişkilere dair idealize edilmiş algılar aşka paradan çok daha fazla değer verir, ancak gerçekle yüzleştiklerinde çoğu insan ödün vermeye hazırdır. Bu durum, bir araştırmaya göre Z kuşağının (1996 ile 2010 yılları arasında doğanlar) neden aşkı paraya tercih eden tek grup olduğunu açıklamaktadır (%54). Gerçekçi düşüncelerin henüz güçlü olmadığı genç yaşlarda ideoloji daha ön plandadır.

Psychologia’da yayınlanan bir makale para, aşk ve mutluluk hakkında bilim destekli gerçekleri ortaya koyuyor. İşte dikkate değer birkaç tanesi:

  1. Daha yüksek maaş daha az günlük üzüntü ile ilişkilidir ancak daha fazla günlük mutluluk ile ilişkili değildir;
  2. Birçok kadın zengin erkeklerle evlenmeyi ve çocuklarıyla evde kalmayı tercih ediyor;
  3. Geliriniz ne kadar yüksekse, aşkı bulma olasılığınız da o kadar yüksektir;
  4. Para konusundaki tartışmalar boşanmanın en iyi göstergesidir;
  5. Birçok insan bütçesini etkin bir şekilde yöneten kişilerden etkilenir – savurgan harcamacılar popüler değildir!

Aşk ve parayı birleştirmenin en uygun yolları

Psychology Today blog yazarı Mark Travers, aşk ve parayı birleştirmek için bilim destekli üç yol öneriyor:

1. Uzun vadeli oynayın. Size maddi olarak fayda sağlayabilecek uzun vadeli bir partner ile size fayda sağlamaya istekli bir partner (cömertlik, işbirliği, güvenilirlik vb. yoluyla) arasında bir seçim yapmak durumunda kaldığınızda, ikincisini tercih etmeli, ancak birincisini tamamen göz ardı etmemelisiniz. Yetkinliğin aksine sıcaklık, uzun vadede daha yüksek değere sahiptir.

2. Gerçek yatırım sevgidir. Bir hedefe ulaşmak için eşinizle finansal olarak el ele vermek akıllıca ve nihayetinde ödüllendirici bir karar olabilir. Ancak ortağınız sizin başarınız için bir araç değil, birlikte gelişmeyi paylaştığınız biri olmalıdır.

3. Mutluluk getiri sağlar. Her iki partnerin de her şeyden önce birbirlerinden memnun olduğu ve birbirleri için olumlu duygular beslediği bir ilişki içinde olmak akıllıca olacaktır, zira olumlu duygular servet yaratma ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Finansal istikrar duygusal sağlıkla bağlantılı olsa da, sadece zenginlik için evlenmenin ilişki sorunlarına, mutsuzluğa veya duygusal kaygılara yol açabileceğini söyleyebiliriz. Şanslı bir yaşam çerçevesinde, olumlu duyguların oluşması daha olasıdır. Yalnızlık gibi son derece olumsuz durumlar da sevgi yaratabilir, ancak bu, aşıkların derin özelliklerinden ziyade geçici koşullara bağlı yüzeysel bir sevgi olabilir.

Bir Yahudi atasözü şöyle der: “Aşk [aşkın dışında] bir şeye bağlı olduğunda ve bu şey geçip gittiğinde, aşk da geçip gider. Ama eğer aşk böyle bir şeye bağlı değilse, aşk asla yok olmaz.”

Gerçekten de, “Sen beni sevmiyorsun; sadece bedenimi/paramı/mizahımı/aklımı seviyorsun” gibi ifadelere aşinayız. Bu ifadeler yalnızca güzellik ve para gibi yüzeysel özellikler hakkında değil, aynı zamanda nezaket, mizah ve bilgelik gibi derin özellikler hakkında da dile getirilir. Romantik aşk, her iki partnerde de birçok farklı özelliğin bulunmasını gerektirir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş