DOLAR 31,1219 0.26%
EURO 33,8100 0.52%
ALTIN 2.035,550,16
BITCOIN 1590948-0,05%
Ankara

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

23 okunma

ABD’li Araştırmacının Mahsur Kaldığı Morca Mağarasının Sırrı 11 Yıldır Çözülemiyor!

ABONE OL
8 Eylül 2023 23:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN’deki Morca Mağarası’nda 1040 metre derinlikte araştırma yaparken rahatsızlanıp, bulunduğu noktada doktorların tedavisine başladığı ABD’li Mark Dicky’i (40), çıkarmak için hazırlıklar tamamlandı. Bulgaristan, İtalya, Hırvatistan, Polonya ve Macaristan’dan gelen ekiplerin de dahil olduğu kurtarma çalışması, Dicky’in sağlık durumuna göre başlatılacak. Anadolu Speoloji Grubu Derneği yetkilileri, yapılacak operasyonunun, “dünyadaki en kapsamlı mağara kurtarma operasyonlarından biri olacağını söyledi.

TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ DERİN MAĞARASI

Mersin’in Anamur ilçesinden geçen Orta Torosların zirvesindeki Morca Mağarası, Anamur’daki 1429 metre derinliğinde EGMA (Peynirlikönü) ile Kayseri’deki Kuzgun’dan sonra (1400 m) Türkiye’nin en derin 3’üncü mağarası. 1276 metre derinliğindeki Morca, Alp Himalaya Orojenik kuşağında, Taşeli Platosu’nun güney kesiminde yer alıyor.

Yurt içi ve yurt dışından gelen bilim insanları, 11 yıldır mağaranın jeolojik yapısını inceliyor, hayvan türlerini keşfediyor. Uzman ekipler bu gizemi çözmek için 2 bin 100 rakımdaki girişten halatlarla mağaraya iniyor. Haritası çıkarılıyor, bitki ve hayvan popülasyonu araştırmaları yapılıyor. Geçen ağustos ayında kesif çalışmalarında yerin 1274 metre altında göller bulunmuştu.

YENİ BİR BAKTERİ TÜRÜ KEŞFEDİLDİ

Mersin’in Anamur İlçesi Sugözü Mahallesi Murca bölgesinde bulunan Morca Mağarası, dünyanın ilgisini 11 yıl önce çekti. Türkiye’nin en derin 3’ncü mağarası Morca Mağarası’nda yeni bir tür bakteri keşfedildi.

Orta Toroslar’ın zirvesinde bulunan Morca Mağarası’nda yapılan bilimsel çalışmalarda yeni bir tür bakterinin varlığına ulaşıldı. 2019 yılında Türkiye, ABD, Lübnan ve Bulgaristan’dan oluşan 31 mağaracıdan oluşan ekip Morca Mağarası’na girerek eksi bin 210 metreye kadar indi.

Daha sonra mağaranın cazibesini keşif için ilesi çalışmalarını sürdüren mağara ekibi, bin 274 metre derinliğe kadar inerek Morca Mağarası’nın el değmemiş alanına ulaştı ve böylece insan oğlu tarafından mağaranın içindeki göller bölgesi keşfedilmiş oldu.

Dünyanın sayılı mağaraları arasında ilk sıralarda yer alan Morca Mağarası için Yurt içi ve yurt dışından birçok bilim insanı bir araya geldi.

Dünya bilim insanlarının ve mağaracıların dikkatini çeken ve Anamur’un cazibe merkezi olma yolunda emin adımların atıldığı Morca Mağarasına, 2 bin150 metreden, 2 bin 100 metreden olmak üzere 2 noktadan giriş mevcut.

Girişlerini sifona benzeten bilim insanları bu nedenle girişler için sifon adını vermişler. Bin ile bin 256 metre arasında 10 tane yan kol bulunan bir mağara sistemlerine bağlanan Morca Mağarası için Uzman ekipler bu gizemi çözmek için 2 bin 150 rakımdaki girişinden halatlarla mağaraya iniyor.

Torosların zirvesindeki Morca Mağarası için tıpkı 5 kilometre yakınındaki Çukurpınar Mağarasında olduğu gibi Yurt içi ve yurt dışından gelen bilim insanları mağaranın jeolojik yapısını inceliyor, hayvan türlerini inceliyor.

Yerin bin 274 metre altında bulunan göller bölgesine ulaşılan keşif ve bilimsel çalışmalarda bölgede yeni bir bakteri türü de keşfedildi.

Bilim İnsanlarının tesbitlerine göre, göllerden bir tanesinde yüzlerce hatta binlerce kerevit bulunuyor. Alınan numunelerde, bunların yeni bir tür değil cins olduğu tespit edildi.

Dünyada insan vücudu antibiyotiklere çok fazla direnç kazanmaya başladı. O yüzden onu değişik bir bakteriyi bularak, değişik bir antibiyotik ilaçlar yapabilmek için çalışmaların yapılması bekleniyor. Morca Mağarası’ndaki bilim insanlarının maceralı çalışmaları devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş